Nostalji ve Güç Bir Arada: AYANEO AM01S Retro Mini-PC

Apple Macintosh’tan ilham alan AM01S Retro Mini-PC, açılır ekranı ve 65W Ryzen 9 8945HS APU’su ile dikkat çekiyor.

AYANEO, AM01 Retro PC’sini önemli değişikliklerle yeniliyor. Orijinal cihazda ekran bulunmuyor, sadece “kişiselleştirilmiş dekoratif çıkartmalar” ile siyah bir kapak yer alıyordu. Ayrıca Ryzen 3 3200U ve Ryzen 7 5700U gibi nispeten eski iki APU seçeneği sunduğundan, premium bir cihaz olarak pazarlanmamıştı.

AM01S versiyonundaki mimari Zen 2’den Zen 4’e yükseltildi ve artık Ryzen 7 8845HS veya Ryzen 9 8945HS’den güç alıyor. İkinci CPU yani Ryzen 9 8945HS işlemcisi AMD’nin şu anda sunduğu en üst düzey Hawk Point APU. Bu APU’ların 5,1 GHz’e kadar saat hızlarına ve 65W’a kadar değiştirilmiş TDP’ye sahip olduğunu, ayrıca 8 tane Zen 4 çekirdeği bulunduğunu söylemiş olalım.

Yeni özelliklerden biri ise artık plastik bir parça yerine gerçek renkli açılır bir ekran bulunması. AYANEO, ekranda nelerin gösterilebileceğini henüz doğrulamadı ancak önceki AYANEO sistemlerine dayanarak kullanıcı tercihine bağlı olarak sistem bilgileri, saat ve  çeşitli renkli grafikler görüntülenebileceğini düşünüyoruz. Dokunmatik ekran olmadığını da belirtelim.

Bilgisayarda iki USB4 Type-C konektörü, iki 2.5Gbit Ethernet portu ve dördü önde olmak üzere altı USB Type-A konektörü bulunuyor. AYANEO, AM01S’nin fiyatı ve çıkış tarihiyle alakalı henüz bilgi vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir