NATO’dan Rusya’yı çıldırtacak Ukrayna duyurusu! Üyeliği resmen ilan ettiler!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı Şubat 2022’den bu yana 3’üncü kez Ukrayna’yı ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyesi olacağını duyurdu.

‘UKRAYNA NATO ÜYESİ OLACAK’

Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğine değinen Stoltenberg, “Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur. Ukrayna NATO üyesi olacak. Şu anda yürüttüğümüz çalışmalar sizi NATO üyeliğine doğru geri dönüşü olmayan bir yola sokuyor. Böylece zamanı geldiğinde Ukrayna hemen NATO üyesi olabilecek” dedi.

‘NATO MÜTTEFİKLERİ VAAT ETTİKLERİMİZİ YERİNE GETİRMEDİ’

Stoltenberg, Kiev’e gittiği sırada trende yaptığı açıklamada, “Başkan Zelenskiy’e ve Ukrayna parlamentosuna karşı dürüst olacağım, NATO müttefikleri son aylarda vaat ettiklerimizi yerine getirmedi. ABD bir paket üzerinde anlaşmak için altı ay harcadı ve Avrupalı müttefikler söz verdiğimiz mühimmatı teslim etmedi. Ancak şimdi işlerin değişeceğinden eminim” dedi.

‘UKRAYNA’NIN RUS GÜÇLERİNİ PÜSKÜRTMESİ İÇİN SİLAH VE MÜHİMMATA İHTİYACI VAR’

Stoltenberg, Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında ise Zelenskiy’nin liderliğini ve Ukraynalıların cesaretini överek, “liderlik ve cesaretin tek başına Rus güçlerini püskürtmeye yetmeyeceğini, silah ve mühimmata da ihtiyaç olduğunu” belirtti.

‘MOSKOVA ŞUNU ANLAMALI, KAZANAMAZLAR!’

ABD’nin 67 milyar dolarlık yeni yardım paketinin yanı sıra İngiltere, Almanya ve Hollanda’nın da Ukrayna’ya bulunduğu yeni taahhütleri de memnuniyetle karşıladığını belirten Stoltenberg, “Yakında başka açıklamalar da bekliyorum” dedi.

Ukrayna’ya desteğin çok yıllı büyük bir mali taahhüde ihtiyacı olduğunu aktaran Stoltenberg, “Ukrayna’ya verdiğimiz desteğin kısa vadeli ve geçici değil, uzun vadeli ve öngörülebilir olduğunu göstermek için. Moskova şunu anlamalı; kazanamazlar” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir